Różnica pomiędzy "this is" a "it is"

https://docs.google.com/document/d/1Tgcwlzic2ZM79eJGGWc56Pb_KHxAeX8elm8Ir56fN0E/edit
Odpowiedź na pytania typu

Jaka jest różnica pomiędzy this is a it is?
Czy mogę tutaj zamiast it is użyć this is?

"it" jest wyrazem, który ogólnie zastępuje dowolną rzecz, gdy wiadomo o czym mowa.

"this" jest wyrazem, który dodatkowo sugeruje, że wskazujesz na coś konkretnego. Albo wskazujesz gestem, albo w domyśle chcesz zasugerować rozmówcy, że wskazujesz na coś.

Jeśli chodzi o wybór pomiędzy jednym i drugim w praktyce - osoba, która miała kontakt z językiem wystarczająco długo rozumie intuicyjnie co lepiej brzmi kiedy. Jeśli jeszcze nie zbudowałeś sobie takiego intuicyjnego zrozumienia poprzez osłuchanie się z językiem, nie ma sensu uczyć się miliona przykładów, reguł i wyjątków. Osoba początkująca powinna trzymać się jednej prostej reguły:

Jeśli nie masz dobrego powodu, aby użyć "this",  użyj "it". "it" jest bardziej uniwersalne i będzie pasować. Jeśli ktoś inny nie przestrzega tej zasady - nie przejmuj się tym.

Oto dwa główne powody, aby użyć "this":

  1. Wskazujesz na coś - np. gestem, intonacją, kontekstem rozmowy. Np. trzymasz w ręce książkę i mówisz: "To jest ciekawa książka!" - "This is an interesting book!". "it" również tutaj będzie OK, ale "this" jak najbardziej pasuje.
  2. Musisz użyć "this" a nie "it" gdy mówisz np. "ta książka" "to dziecko" "ten komputer" czyli to "this" będzie bezpośrednio przed rzeczą. "This book", "this child", "this computer". Tutaj "it" będzie błędem.
Sep 29, 2021

Skontaktuj się z nami

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Zapytaj nas bezpośrednio