Różnica pomiędzy "this is" a "it is"

https://docs.google.com/document/d/1Tgcwlzic2ZM79eJGGWc56Pb_KHxAeX8elm8Ir56fN0E/edit
Odpowiedź na pytania typu

Jaka jest różnica pomiędzy this is a it is?
Czy mogę tutaj zamiast it is użyć this is?

"it" jest wyrazem, który ogólnie zastępuje dowolną rzecz, gdy wiadomo o czym mowa.

"this" jest wyrazem, który dodatkowo sugeruje, że wskazujesz na coś konkretnego. Albo wskazujesz gestem, albo w domyśle chcesz zasugerować rozmówcy, że wskazujesz na coś.

Jeśli chodzi o wybór pomiędzy jednym i drugim w praktyce - osoba, która miała kontakt z językiem wystarczająco długo rozumie intuicyjnie co lepiej brzmi kiedy. Jeśli jeszcze nie zbudowałeś sobie takiego intuicyjnego zrozumienia poprzez osłuchanie się z językiem, nie ma sensu uczyć się miliona przykładów, reguł i wyjątków. Osoba początkująca powinna trzymać się jednej prostej reguły:

Jeśli nie masz dobrego powodu, aby użyć "this",  użyj "it". "it" jest bardziej uniwersalne i będzie pasować. Jeśli ktoś inny nie przestrzega tej zasady - nie przejmuj się tym.

Oto dwa główne powody, aby użyć "this":

  1. Wskazujesz na coś - np. gestem, intonacją, kontekstem rozmowy. Np. trzymasz w ręce książkę i mówisz: "To jest ciekawa książka!" - "This is an interesting book!". "it" również tutaj będzie OK, ale "this" jak najbardziej pasuje.
  2. Musisz użyć "this" a nie "it" gdy mówisz np. "ta książka" "to dziecko" "ten komputer" czyli to "this" będzie bezpośrednio przed rzeczą. "This book", "this child", "this computer". Tutaj "it" będzie błędem.

Skontaktuj się z nami

Nie znalazłeś odpowiedzi? Zapytaj nas bezpośrednio